ESEF- metodologia tagowania skonsolidowanych sprawozdań finansowych za rok 2024

Termin: 19.02.2025 r. / Miejsce: MS Teams

UWAGA: szkolenie daje możliwość zaliczenia 6h samokształcenia biegłych rewidentów

CEL SZKOLENIA
Celem szkolenia jest omówienie zmian dotyczących tagowania SSF za rok 2024. Szczegółowo przedstawimy zmiany w ESEF Reporting Manual, Taksonomii ESMA 2024, planowane zmiany w conformance suite oraz podsumowanie doświadczeń z walidacji SSF 2023. Dodatkowo podzielimy się praktycznymi wnioskami z pracy w wybranych narzędziach służących do przygotowania tagowania i konwersji SSF do formatu xtml. Podsumujemy również doświadczenia biegłych rewidentów z weryfikacji i walidacji poprawności tagowań oraz wskażemy zbliżające się wyzwania dotyczące tagowania informacji niefinansowych.

GRUPA DOCELOWA
Szkolenie adresowane jest członków zarządów ds. finansowych, dyrektorów finansowych, głównych księgowych, dyrektorów i pracowników departamentów sprawozdawczości, IT oraz osób odpowiedzialnych za obligatoryjne raportowanie w spółkach giełdowych jak również do wszystkich pozostałych zainteresowanych implementacja standardu ESEF.

PROGRAM
I European Single Electronic Format (ESEF) – prawne aspekty sporządzania
i walidowania raportów rocznych

1.  XBRL  jako format elektronicznego raportowania

2.  Podstawowe terminy: format XHTML, XBRL i InlineXBRL, ESEF

3.  Wymagania prawne: Rozporządzenie Komisji Europejskiej 2018/815
z 18.12.2018 i jego nowelizacje

4.  Taksonomie MSSF a Taksonomie ESEF

5.  ESEF Reporting Manual

6.  Walidacje merytoryczne i techniczne ESEF w aspekcie Rozporządzenia 2018/815 i ESEF Reporting Manual
 

II Budowa sprawozdania zgodnego z ESEF – analiza merytoryczna

1.    Proces budowy sprawozdania zgodnego z ESEF

2.    Struktura merytoryczna Taksonomii IFRS i Taksonomii ESEF

3.    Przegląd Taksonomii ESEF w narzędziu on-line

4.    Zasady mapowania sprawozdań finansowych

5.    Zasady tworzenia rozszerzeń taksonomii
 

III Budowa sprawozdania zgodnego z ESEF – przykład mapowania sprawozdania do pozycji taksonomii – WARSZTAT PRAKTYCZNY na przykładzie skonsolidowanego sprawozdania finansowego

1.    Porównanie pozycji sprawozdania finansowego z taksonomią

2.    Mapowanie wybranych pozycji z poniższych sprawozdań finansowych:

•    Bilans,

•    Rachunek Zysków i Strat,

•    Sprawozdanie z Innych Całkowitych Dochodów,

•    Rachunek Przepływów Pieniężnych,

•    Zestawienie Zmian w Kapitale Własnym

3.    Wyodrębnienie niestandardowych pozycji sprawozdań

4.    Opracowanie wybranych rozszerzeń taksonomii dla pozycji niestandardowych
 

IV Budowa sprawozdania zgodnego z ESEF – przykład mapowania sprawozdania do pozycji taksonomii – WARSZTAT PRAKTYCZNY na przykładzie skonsolidowanego sprawozdania finansowego

• Tagowanie informacji dodatkowej

• Blokowe tagowanie not: polityki rachunkowości oraz dodatkowe ujawnienia
i informacje

V Porównanie taksonomii 2022 i 2024

VI Weryfikacja raportów ESEF przez biegłego rewidenta
 

WARUNKI UCZESTNICTWA

- każdej osoby 990zł netto + 23% VAT

Cena obejmuje: koszt uczestnictwa online (MS Teams), materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej (PDF), certyfikat 

Zajęcia odbywać się będą w aplikacji MS Teams w godzinach:9:00 – 15:00
Organizator zastrzega sobie prawo zmiany terminu szkolenia w przypadku, gdy wykładowca z przyczyn losowych nie będzie go mógł przeprowadzić.

Kontakt
Zgłoszenia przyjmuje:
Olga Łukaszewska
tel. 500 206 038
e-mail: olga.lukaszewska@irip.pl

Zgłoszenie powinno zawierać: temat i datę szkolenia, nazwiska uczestników oraz dane do wystawienia faktury. Rezygnacje przyjmujemy pisemnie najpóźniej na 5 dni roboczych przed terminem spotkania. Po tym terminie obciążamy Państwa kosztami uczestnictwa w wysokości 100 % opłaty

Dane do przelewu
Płatności należy dokonać po otrzymaniu potwierdzenia najpóźniej na 5 dni przed terminem szkolenia na wskazane konto. Na przelewie prosimy umieścić: temat i datę szkolenia oraz nazwiska uczestników. Brak płatności nie jest jednoznaczny z automatyczną rezygnacją ze szkolenia.