Kontrola w obszarze administracji rządowej

– standardy – warsztat kontrolera

- prawne podstawy zasad i trybu przeprowadzania kontroli
- praktyczne aspekty wykrywania i eliminowania nieprawidłowości i uchybień
- etyka zawodowa osób wykonujących czynności kontrolne


Termin szkolenia: 08.05.2025r.
Online - 09:00 - 15:00

Cel szkolenia:

  1. Zapewnienie zgodności z przepisami prawa.
  2. Zwiększenie efektywności i przejrzystości działań administracji.
  3. Rozwój kompetencji w zakresie zarządzania ryzykiem.
  4. Zwiększenie skuteczności kontroli finansowych.
  5. Rozwój umiejętności interpersonalnych i komunikacyjnych.
  6. Podnoszenie świadomości na temat etyki i przejrzystości w administracji.

Grupa docelowa:

  1. Pracownicy administracji rządowej odpowiedzialni za zarządzanie finansami.
  2. Osoby zarządzające jednostkami organizacyjnymi w administracji rządowej, które realizują  procesy administracyjne i kontrolne.
  3. Pracownicy odpowiedzialni za kontrolę i nadzór nad projektami publicznymi.
  4. Pracownicy organów nadzorczych i kontrolnych (np. NIK, inspekcje).
  5. Pracownicy odpowiedzialni za zapewnienie zgodności działań administracji rządowej z obowiązującymi przepisami prawa, normami etycznymi oraz wewnętrznymi regulacjami.
  6. Osoby odpowiedzialne za zbieranie, analizowanie i raportowanie danych dotyczących działalności administracji publicznej, w tym kontroli finansowej, operacyjnej i zgodności z przepisami.
  7. Pracownicy, którzy rozpoczynają swoją karierę w administracji rządowej i będą odpowiedzialni za różne aspekty kontroli i oceny zgodności z przepisami realizacji zadań publicznych.

Program szkolenia:

1. Zakres działalności jednostki  organizacyjnej na tle prawnych podstaw funkcjonowania sektora finansów publicznych – spojrzenie z punktu widzenia podmiotu kontrolującego. Prawne podstawy określające sposób realizacji zadania w jednostce kontrolowanej, w tym w ujęciu reguł obowiązujących sektor finansów publicznych. System ochrony finansów publicznych -  przedmiot zgodnej z prawem realizacji zadania publicznego w procesach gromadzenia i rozdysponowywania środków publicznych.

2. Prawne podstawy zasad i trybu przeprowadzania kontroli w świetle regulacji ustawy
z dnia 15 lipca 2011 r. o kontroli w administracji rządowej oraz Standardów kontroli
w administracji rządowej. Zakres działania „na podstawie i w granicach prawa”
w procesie kontroli, w tym:

  1. przygotowanie kontroli: cel i tryb opracowania programu kontroli lub tematyki kontroli, dobór próby do kontroli (przykłady), kryteria kontroli (przykłady), kryteria oceny (nieprawidłowości i próg ich istotności), zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli;
  2. wykonywanie czynności kontrolnych: czynności kontrolne dotyczące osób lub jednostek (pobieranie wyjaśnień, przyjmowanie oświadczeń); czynności kontrolne dotyczące dokumentów, innych rzeczy oraz procesów; (sporządzanie protokołów z oględzin, pobieranie dokumentów do akt kontroli), dokumentowanie czynności kontrolnych (protokół kontroli, wystąpienie pokontrolne);
  3. obowiązki i uprawnienia podmiotu kontrolowanego;
  4. zastrzeżenia pokontrolne i procedura ich rozpatrywania (uwarunkowania formalne
    i materialne);
  5. systematyka opracowania dokumentacji z kontroli (akta kontroli).

3. Praktyczne aspekty wykrywania i eliminowania nieprawidłowości i uchybień. Jednostka sektora finansów publicznych w ustaleniach kontrolnych państwowych organów kontrolnych - źródła i przyczyny stwierdzanych nieprawidłowości, osoby odpowiedzialne, skutki naruszeń przepisów prawa. Katalog „sygnałów ostrzegawczych” wskazujących na potencjalne obszary zagrożenia w obszarze realizacji zadań publicznych, w tym w obszarze systemu planowania i realizacji planu finansowego (podstawy ustalenia źródeł dochodów, zaciąganie zobowiązań angażujących środki publiczne, dokonywanie wydatków publicznych, terminowe wykonanie zadania).

4. Praktyczne aspekty wykrywania i eliminowania nieprawidłowości i uchybień. Jednostka sektora finansów publicznych w ustaleniach kontrolnych państwowych organów kontrolnych - źródła i przyczyny stwierdzanych nieprawidłowości, osoby odpowiedzialne, skutki naruszeń przepisów prawa.

5. Ustalenia kontrolne i umiejętność ich kategoryzowana w obszarach czynów zabronionych, w tym:

  1. prawna charakterystyka poszczególnych rodzajów odpowiedzialności ustalana na tle ujawnionych nieprawidłowości w obszarze działania podmiotu kontrolowanego; identyfikacja i opis znamion typowych czynów zabronionych (za jakie działanie/zaniechanie odpowiada) skutkujących możliwością orzeczenia sankcji pracowniczych, dyscyplinarnych, karnych,
    karno-skarbowych, administracyjnych oraz majątkowych;
  2. „Kto odpowiada za nieprawidłowość”, czyli o podstawach indywidualizacji zakresu odpowiedzialności podmiotu kontrolowanego (kierownika jednostki sektora finansów publicznych, jej głównego księgowego i pracownika, podstawy ustalenia odpowiedzialności osoby nie będącej pracownikiem jednostki sektora finansów publicznych). Przykłady naruszeń przepisów prawa związanych z orzeczonymi podstawami wymiaru kary z szczególnym uwzględnieniem systemu odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

6. Obowiązki podmiotu kontrolującego związane z przedmiotem ujawnionych nieprawidłowości (naruszenie przepisów prawa) w jednostce kontrolowanej, w tym obowiązek sporządzenia zawiadomienia o ujawnionych okolicznościach wskazujących na naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

7. Etyka zawodowa osób wykonujących czynności kontrolne – identyfikacja sytuacji nieetycznej, znamiona stanu konfliktowego, dylematy moralne w sferze realizacji obowiązków pracowniczych, zapobieganie sytuacjom nieetycznym (rozróżnianie zachowań akceptowalnych od niedopuszczalnych). Zachowania zabronione, w tym korupcja w świetle uwarunkowań prawnych i organizacyjnych oraz jej konsekwencje.

WARUNKI UCZESTNICTWA

Koszt:

Jedna osoba: 490 zł netto + 23% VAT
Dwie osoby:   450 zł netto/os. + 23% VAT

Cena obejmuje:

koszt uczestnictwa online (MS Teams), materiałów szkoleniowych oraz certyfikatu poświadczającego udział
w szkoleniu w wersji elektronicznej (PDF). Do podanej wyżej ceny nie doliczamy podatku VAT w przypadku, kiedy uczestnictwo w szkoleniu jest finansowane co najmniej w 70% ze środków publicznych.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu szkolenia lub jego odwołania w przypadku gdy wykładowca z przyczyn losowych nie będzie mógł go przeprowadzić.

Przesłanie/przekazanie/udostępnienie linku do szkolenia online osobom nieupoważnionym (nieujętym
w zgłoszeniu) nie zwalnia z obowiązku dokonania płatności przez osobę/podmiot zgłaszający.

Osoba do kontaktu:

Julia Koterbińska
julia.koterbinska@irip.pl
tel. 572 542 049

Dane do przelewu

Płatności należy dokonać po otrzymaniu potwierdzenia 5 dni przed terminem szkolenia na wskazane na potwierdzeniu konto. Na przelewie prosimy umieścić: temat i datę szkolenia oraz nazwiska uczestników.

Zgłoszenie powinno zawierać: temat i datę szkolenia, nazwiska i stanowiska uczestników oraz dane do wystawienia faktury.

Dwa dni przed szkoleniem uczestnik otrzymuje materiały szkoleniowe oraz link z dostępem do platformy szkoleniowej.

Rezygnacje przyjmujemy pisemnie nie później niż na 5 dni roboczych przed terminem spotkania. Po tym terminie obciążamy Państwa kosztami uczestnictwa w wysokości 100 % ceny.
 

 Zgłoszenie uczestnictwa (karta zgłoszeniowa)

                      Oświadczenie VAT (do pobrania)