Zasady rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej ośrodków pomocy społecznej - przygotowanie do zamknięcia roku

- nadrzędne zasady rachunkowości budżetowej jednostek pomocy społecznej

- księgowanie wypłaty świadczenia wychowawczego

- księgowanie rozrachunków z tytułu świadczeń nienależnie pobranych

- VAT a sprawozdanie RB-27S i Rb-27ZZ oraz sprawozdanie RB-28S
 
Termin: 15.11.2018 r. / Miejsce: Warszawa

 

CEL SZKOLENIA

Celem szkolenia jest przygotowanie do budżetowego i księgowego zamknięcia roku 2018 w domach pomocy społecznej.

Szczegółowo zostaną omówione:

  • zasady prowadzenia rachunkowości budżetowej i wyceny bilansowej w zakresie programu 500+, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych i innych zadań realizowanych przez jednostki pomocy społecznej
    w świetle zasad nadrzędnych rachunkowości obowiązujących w roku 2018,
  • zasady prowadzenia księgowości budżetowej jednostek organizacyjnych pomocy społecznej po centralizacji rozliczeń podatku VAT,
  • zasady sporządzania sprawozdawczości budżetowej i sprawozdawczości finansowej za rok 2018.
GRUPA DOCELOWA
Szkolenie adresowane jest do głównych księgowych i księgowych oraz ) kadry kierowniczej jednostek organizacyjnych pomocy społecznej (DPS, OPS, PCPR, ROPS) a także dla skarbników, głównych księgowych urzędów gmin i miast, starostw powiatowych, urzędów marszałkowskich, nadzorujących funkcjonowanie tych jednostek.
 
PROGRAM
  1. Podstawowe definicje wynikające z ustawy o rachunkowości i z ustawy o finansach publicznych
  • dochody a przychody, wydatki a koszty, rozliczenia międzyokresowe na koniec miesiąca
    i na przełomie roku.
  1. Zasady wyceny aktywów i pasywów określone przepisami ustawy o rachunkowości obowiązujące w roku 2018.
  2. Nadrzędne zasady rachunkowości budżetowej jednostek pomocy społecznej wynikające z ustawy
    o rachunkowości i ustawy o finansach publicznych – zadania własne i zlecone.
  3. Zasady obowiązkowej centralizacji rozliczeń VAT, mechanizm podzielonej płatności oraz problem podlegania lub nie podlegania pod Vat jednostek pomocy społecznej realizujących zadania organu władzy publicznej – działalność gospodarcza a czynność organu władzy publiczne.
  4. Zasady prawidłowej księgowości dochodów i wydatków budżetowych, należności i zobowiązań budżetowych oraz przychodów i kosztów w ramach zadań własnych i zadań zleconych w roku 2018
  • problem związany z księgowaniem świadczeń metodą „pod listą wypłat”.
  1. Księgowanie zaangażowania i zobowiązań w zakresie świadczenia wychowawczego oraz dodatku wychowawczego i dodatku do zryczałtowanej kwoty, w zakresie świadczeń z funduszu alimentacyjnego, w zakresie świadczeń rodzinnych w roku 2018.
  2. Księgowanie wypłaty świadczenia wychowawczego oraz dodatku wychowawczego i dodatku do zryczałtowanej kwoty,  księgowanie wypłaty świadczeń z funduszu alimentacyjnego, księgowanie świadczeń rodzinnych w roku 2018
  • rozrachunki z osobą lub podmiotem uprawnionym do świadczenia lub dodatku, termin wypłaty, świadczenie rzeczowe, opłacanie usług, świadczenie niepodjęte, wpłata świadczenia niepodjętego, wstrzymanie wypłaty świadczenia, wygaśniecie świadczenia niepodjętego i wzory ich dekretacji.
  1. Księgowanie rozrachunków z tytułu świadczeń nienależnie pobranych w księgach jednostki realizującej zadanie oraz w księgach organu finansowego w roku 2018
  • przypis należności głównej i należnych odsetek, potrącenie świadczenia wychowawczego
    z świadczeniami rodzinnymi (i na odwrót) i zasiłkami dla opiekunów, potrącenia z świadczeń bieżących, odpis aktualizujący należność wątpliwą, przedawnienie należności, umorzenie należności, wygaśnięcie świadczenia nienależnie pobranego, ustalenie zobowiązań wobec budżetu wojewody i budżetu państwa z tytułu odzyskanych świadczeń nienależnie pobranych w tym roku i z lat minionych oraz wzory ich dekretacji.
  1. Księgowanie dochodów i wydatków budżetowych w zakresie „centralizacji” rozliczeń podatku VAT
  • wzory księgowań inwestycji, zakupu środków trwałych, wartości niematerialnych
    i prawnych, rzeczowych aktywów obrotowych i zasady korekty ceny nabycia i kosztu wytworzenia w przypadku gdy jednostka samorządu terytorialnego odlicza VAT.
  1. VAT a sprawozdanie RB-27S i Rb-27ZZ oraz sprawozdanie RB-28S – netto czy brutto a wyjaśnienia MF i KRRIO.
  2. Przygotowanie do przeprowadzenia inwentaryzacji i rozliczenia w zakresie zadań własnych i zadań zleconych za rok 2018.
  3. Przygotowanie do sporządzenia sprawozdania budżetowego i sprawozdania finansowego
    z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego, dodatku wychowawczego i dodatku do zryczałtowanej kwoty, funduszu alimentacyjnego i świadczenia rodzinnego za rok 2018.
  4. Odpowiedzi na pytania.

WARUNKI UCZESTNICTWA
Koszt uczestnictwa:
- jednej osoby 490zł netto +23% VAT,
- dwóch lub więcej osób z jednej firmy 450 zł/os netto +23% VAT

Do podanych wyżej cen nie doliczamy podatku VAT w przypadku, kiedy uczestnictwo w szkoleniu jest finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych.

Cena obejmuje:
koszt uczestnictwa, materiałów szkoleniowych, przerw kawowych oraz obiadu. Noclegi rezerwują i opłacają Państwo indywidualnie.

Termin
Zajęcia odbywać się będą w centrum Warszawy w godzinach: 10:00 – 15:00.
O dokładnym miejscu szkolenia poinformujemy Państwa najpóźniej na 5 dni przed szkoleniem.
Organizator zastrzega sobie prawo zmiany terminu szkolenia w przypadku, gdy wykładowca z przyczyn losowych nie będzie go mógł przeprowadzić.

Kontakt
Zgłoszenia przyjmuje:
Aleksandra Szmater
tel. (22) 46-49-718;
fax (22) 46-49-752
e-mail: aleksandra.szmater@irip.pl

Zgłoszenie powinno zawierać: temat i datę szkolenia, nazwiska uczestników oraz dane do wystawienia faktury. Rezygnacje przyjmujemy pisemnie najpóźniej na 5 dni roboczych przed terminem spotkania. Po tym terminie obciążamy Państwa kosztami uczestnictwa w wysokości 100 % opłaty

Dane do przelewu
Płatności należy dokonać po otrzymaniu potwierdzenia najpóźniej na 5 dni przed terminem szkolenia na wskazane konto. Na przelewie prosimy umieścić: temat i datę szkolenia oraz nazwiska uczestników.

Karta zgłoszenia na szkolenie (do pobrania)

Oświadczenie VAT (do pobrania)